ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 7 SAYI: 2
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
10 - Karsinoembriyojenik antijen (CEA) yüksekliği ile over kanserini taklit eden apendiks mukoseli
   
Özgür Türkmenoğlu, Ahmet Dağ, Tamer Akça, Tahsin Çolak, Tuba Kara
   
  ÖZET
   
  Mukosel; apendiksin nadir bir patolojik lezyonudur. Apendiks lümeni içerisinde mukus stazına bağlı meydana gelen kistik dilatasyon ile karakterizedir. Genellikle asemptomatiktir. Tanı genellikle ameliyat sırasında gözlem veya ameliyat sonrası dönemde histopatolojik olarak konulur. Görüntüleme yöntemleriyle sağ over ile yakın komşuluk gösteren düzgün konturlu, kistik bir kitle ve yüksek karsinoembriyojenik antijen (CEA) düzeyi nedeniyle sağ over kaynaklı malignite düşünülerek laparotomi yapılan, sağ hemikolektomi ile tedavi edilen ve ameliyat sonrası histopatolojik inceleme sonucu müsinöz kistadenom tanısı konulan olguyu sunmayı amaçladık.
   
  Anahtar Kelimeler
  Apendiks, mukosel, over, karsinoembriyojenik antijen
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız